Szanowni Państwo,

Mamy przyjemność zaprezentować innowacyjne i ekologiczne rozwiązania oświetlenia wewnętrznego wykorzystujące coraz bardziej popularne i stosowane globalnie diody elektroluminescencyjne LED (ang. Light Emitting Diode) w oprawach wiszących i w plafonierach.

Dioda LED czyli odrobina fizyki

 

Coraz bardziej popularna dziś na całym świecie dioda LED jest elementem półprzewodnikowym zbudowanym z dwóch rodzajów półprzewodników (złącze p-n). Dzięki fizycznemu procesowi elektroluminescencji ("produkcji światła") zachodzącym w półprzewodnikach występuje zjawisko emisji temperaturowego promieniowania elektromagnetycznego. Bodźcem zewnętrznym potrzebnym do emisji jest prąd elektryczny lub pole elektryczne doprowadzone z zewnątrz. W spolaryzowanym złączu p-n zachodzi wówczas rekombinacja swobodnych elektronów zgodna z kierunkiem przewodzenia. Wyzwalana jest energia w postaci promieniowania świetlnego. Może ono mieć postać światła widzialnego o różnych barwach i odcieniach. Struktura budowy diod SMD LED jest wciąż rozwijana i udoskonalana, a zastosowanie tego rodzaju oświetlenia w otaczającym nas środowisku, jest z pewnością znakomitą, bezpieczną i ekologiczną inwestycją teraz i w przyszłości.


BACK LED DIFFUSE & LED EDGE LIGHTING - iluminacyjne innowacje w technologii LED


Oprawy sufitowe LED, które oferujemy są oryginalnym i innowacyjnym pod każdym względem wynikiem udoskonalenia techniki oświetlenia pomieszczeń wykorzystującym naturalną dyfuzję światła.

Technika tzw. dyfuzji LED (ang. BACK LED DIFFUSE/BACK-LIT) polega na prostopadłym rozszczepieniu wiązki światła emitowanej przez diodę poprzez dyfuzyjny klosz wykonany z tworzywa PMMA eliminujący efekt olśnienia. Dzięki temu nie widzimy wyraźnego pojedynczego źródła światła jak to bywa w przypadku zwykłych rozwiązań diodowych. W naszych oprawach serii Smart Line prostopadłe rozproszenie wiązek nie z jednej, a z setek najnowocześniejszych 2-milimetrowych diod SMD 2835 EPISTAR daje niesamowity efekt jednolitego światła emitowanego szerokokątnie. Technika ta często wykorzystywana jest do tylnego podświetlenia dużych powierzchni reklamowych, lub stosowana jest w starszych generacjach telewizorów/monitorów LED.

Technika tzw. świecenia krawędziowego (ang. LED EDGE LIGHTING/EDGE-LIT) polega na równoległym przewodzeniu wiązki światła emitowanej przez diodę wewnątrz specjalnego tworzywa PMMA - panelu TLGP (ang. Transparent Light Guide Plate). W oprawach serii Nano Slim Line wiązka pochodząca z maleńkich diod SMD 2835 EPISTAR jest następnie jednolicie i szerokokątnie rozpraszana i odbijana na zewnątrz dzięki niewidzialnym nanocząsteczkom znajdującym się wewnątrz transparentnego panelu LGP. Tak precyzyjnie dobrany układ optyczny zapewnia doskonałe emitowanie światła pośredniego i bezpośredniego (ang. direct/indirect light) w oświetlanym otoczeniu. Oprawa wykorzystująca ten innowacyjny sposób iluminacji, w sposób spójny i płynny oświetla otaczającą przestrzeń eliminując efekty olśnienia bądź głębokich cieni. Dzięki tak udoskonalonym właściwościom optycznym lampa świeci równomiernie całą swą powierzchnią górną i dolną, łącznie z krawędziami. Technika ta pozwala jednocześnie ograniczyć gabaryty korpusu oprawy do minimum. Lampa jest więc niesamowicie płaska, lekka i delikatna, subtelnie zdobiąca oświetlane otoczenie. Przezroczysty panel sprawia wrażenie lekko unoszącego w powietrzu świecącego dysku, który po wygaszeniu staje się niemalże niewidzialny, dyskretnie wtapiając się w otoczenie. Innowacyjna technika świecenia krawędziowego ma obecnie zastosowanie także w najnowszej generacji telewizorach/monitorach wykorzystujących diody LED, w modułowych lampach samochodów klasy premium - led daytime running lights, czy też w branży reklamowej do bocznego podświetlenia wystaw, ekspozycji, konstrukcji wykonanych z transparentnego lub matowego tworzywa sztucznego.

Warto w tym miejscu dodać, iż dzięki szerokokątnemu świeceniu, nasze oprawy dedykowane są do pełnego oświetlenia pomieszczenia, w którym stanowić będą główne źródło iluminacyjne. Jest to o tyle o tyle ciekawe, iż popularne i ogólnie dostępne na rynku systemy/moduły LED (taśmy, węże, oczka, spoty, naświetlacze) są jedynie półśrodkami doświetlającymi pomieszczenie lub jego elementy z wewnątrz lub z zewnątrz. Instalowane w miejscach peryferyjnych, nie stanowią centralnego oświetlenia wnętrza. Zaletą FLYING LEDS jest natomiast możliwość pełnego oświetlenia pomieszczenia mieszkalnego lub biurowego o znacznej powierzchni, co jest konkurencyjne również dla systemów kwadratowych lub prostokątnych paneli LED instalowanych np. w sufitach podwieszanych w biurach czy galeriach handlowych.


Wygoda, uniwersalność, elastyczność w użytkowaniu - zdalne sterowanie

Flying Leds pilot  Flying Leds pilot

Lampy FLYING LEDS są niezwykle wygodne w użytkowaniu, gdyż do ich obsługi służy małych rozmiarów pilot. Za jego pomocą możemy dowolnie zmieniać właściwości iluminacyjne oprawy i dostosować je do potrzeb naszych oczu, które będą odpoczywać przy odpowiednim ustawieniu. Mamy więc możliwość płynnej regulacji temperatury barwowej światła od przyjemnej, ciepłej - "żarówkowej" do chłodnej - "lodowej" poprzez wszystkie odcienie neutralnej bieli. Dodatkowo, każde ustawienie barwy można dowolnie ściemnić bądź rozjaśnić. Takie rozwiązanie pozwoli dostosować iluminację pomieszczenia na przykład do aktualnej pory dnia czy nocy oraz do naszego nastroju lub aktywności. Nie występują przy tym efekty migotania/falowania, nierównomierne skoki, czy oczekiwanie na zgaszenie, zapalenie lub ściemnienie, gdyż diody LED nie wymagają przestoju czasowego do osiągnięcia optymalnego, pożądanego stanu jak to bywa na przykład w świetlówkach, czy w innych energooszczędnych systemach. Takie zastosowanie chroni również wzrok przed efektami ubocznymi sztucznego oświetlenia.

W oprawach serii Smart Line temperatura barwowa emitowanego światła białego występuje w regulowanym 18 stopniowym zakresie 2700-6500K (ciepły biały - chłodny biały, ang. warm white - cool white), a każdy wybrany odcień bieli regulowany jest w 20 poziomach jasności. Zapewnia to użytkownikowi mnogość różnych konfiguracji plus podświetlany tryb nocny, a także możliwe 3 uśrednione, skrótowe ustawienia temperatury barwowej oraz 3 skrótowe poziomy jasności. Dodatkowo oprawy Smart wyposażone są w funkcję czasowego automatycznego wyłączenia, która może być przydatna przy zgaszeniu oprawy np. przed udaniem się na spoczynek, lub podczas opuszczenia pomieszczenia na dłuższy czas. Do ustawienia wszystkich funkcji i konfiguracji służy prosty w obsłudze, uniwersalny dla serii smart line pilot. Nasze ledowe talerze serii smart zapamiętują również aktualne ustawienie świecenia podczas włączania/wyłączania pilotem.

W okrągłej lampie wiszącej serii Nano Slim Line temperatura barwowa jest również płynnie lub sekwencyjnie regulowana pilotem w zakresie światła białego ciepłego i zimnego 3000-6000K, a każdą wybraną barwę można rozjaśnić lub przyciemnić. Najgłębsze wyciemnienie oprawy, powoduje efekt bardzo delikatnego, subtelnego jarzenia, który może może służyć jako tryb nocny/awaryjny, zużywający znikomą część energii. Oprawa wyposażona jest także w funkcje czasowego automatycznego włączenia/wyłączenia, zapamiętuje ustawione sceny świetlne oraz generuje ciekawy tryb demo. Jednym pilotem możemy kontrolować grupę 99 lamp (wszystkie naraz i każdą z osobna). Pozwala na to opcja kopiowania numeru ID pilota. Lampa wisząca - prostokątna listwa serii Nano Slim, nie posiada co prawda zmiennych zdalnie właściwości, lecz charakteryzuje się ciepłym, jednolitym, przyjemnym i nastrojowym światłem "żarówkowym" o barwie rzędu 3000K lub nieco chłodniejszym neutralnym 4000K.

Natomiast wszystkie oprawy z naszej oferty obalają mit o jednolitej krystalicznej bieli emitowanej przez punktowe ogniska diod gdzie wyraźnie widać źródła światła (diody), które mogą oślepić i zmęczyć wzrok. Są również zdecydowanie lepszym systemem oświetlenia niż popularne moduły LED pracujące w trybie RGB, które nadają się bardziej do celów reklamowo-komercyjnych niż mieszkaniowych. Tęczowa iluminacja nie zdaje niestety egzaminu w warunkach domowych jako centralne źródło światła i może służyć jedynie jako pomocnicze doświetlenie peryferyjne, niektórych elementów wnętrza. Dostosowanie zmiennej temperatury barwowej w technologiach dyfuzji prostopadłej bądź świecenia krawędziowego zastosowanych w naszych oprawach pozwala oddać każdą barwę tradycyjnego oświetlenia zarówno żarówek zwykłych, halogenowych, ledowych, czy energooszczędnych świetlówek. Lecz przede wszystkim najnowocześniejsza budowa diod umożliwia oddanie barwy naturalnego światła dziennego każdej pory, co jest bardzo ważną rzeczą w trakcie naszej aktywności wewnątrz pomieszczeń. Zatem dylemat w trakcie wyboru temperatury barwowej dla oświetlanego pomieszczenia staje się niezwykle prosty, gdyż nie ma potrzeby podejmowania decyzji np. w sklepie czy pomieszczenie oświetlimy ciepłym światłem czy chłodnym. Rezygnację z jednego z nich lub zakup obydwu naraz możemy zastąpić uniwersalną lampą 2 w 1 FLYING LEDS.

Poniższy wykres przedstawia temperaturę barwową światła wyrażoną w Kelvinach (K).Oszczędność, ekologia, długa żywotność, wytrzymałość

Dodatkowym atutem ledowych opraw oświetleniowych FL jest ich energooszczędność, długa żywotność oraz wszelka odporność na wstrząsy, przepięcia, zmiany temperatur, czy wilgotności powietrza. Odpowiednie ustawienie jasności świecenia pozwala na dużą wydajność i oszczędność energii. Pobierana moc pułapu 36-80W emituje światło o wartościach 2900-5600 lumenów. Łatwo zatem obliczyć ich skuteczność świetlną, która wynosi nawet do 80 lm/W. To z kolei zalicza je do najwyższej, najefektywniejszej a zarazem najlepszej klasy energetycznej oświetlenia A, A+, A++. Dla przykładu tradycyjna żarówka żarowa o mocy 60W emituje strumień świetlny równy 660 lumenom i zalicza się do klasy energetycznej E, żarówka halogenowa o mocy 70W emituje strumień 1200 lumenów, co zalicza ją do klasy C, natomiast energooszczędna świetlówka kompaktowa klasy A o mocy 30W emituje strumień rzędu 2000 lumenów. Żywotność świecenia naszych opraw określana jest na ok 30/40 000 godzin. Aby ustanowić punkt odniesienia, jeśli nasza oprawa miałaby świecić prawie połowę doby (11 godz.), to w ciągu roku świeciłaby łącznie ok 4000 godzin. A więc okres jej żywotności został przewidziany na 5-10 lat w zależności od długości jej świecenia w ciągu doby i nie jest w żadnym wypadku uwarunkowany liczbą cykli włączeń/wyłączeń tak jak w przypadku np. świetlówek. W końcowym okresie iluminacji diody nie gasną nagle, lecz stopniowo wygaszają się emitując ok 70 proc. mniej światła niż na początku. Reasumując, zastosowanie opraw FLYING LEDS w naszym domu pozwoli zaoszczędzić rocznie znaczną sumę funduszy w stosunku do tradycyjnych systemów oświetlenia wewnętrznego. Specjalna budowa diod oraz opraw pozwala na bezpieczne przechowanie, przenoszenie i eksploatację, na które nie mają wpływu żadne czynniki zewnętrzne jak wstrząsy, przepięcia, dotyk, temperatura, czy wilgotność. Odpowiednia technika umiejscowienia diod zapewnia bardzo skuteczne odprowadzenie energii przez co oprawa nie wydziela odczuwalnego ciepła i nie nagrzewa się. Optymalny zakres temperatur w trakcie pracy oprawy jest określany od -20 do +40 st. C. Oprawy nie wydzielają przy tym żadnych toksycznych substancji dzięki czemu są całkowicie przyjazne środowisku w trakcie eksploatacji jak również po niej, nadając się do całkowitej utylizacji w normalnych warunkach. Zużytej lampy nie można jednak wyrzucić do kosza razem z innymi odpadami gospodarstwa domowego. Z uwagi na to, że zawiera ona diody, układy scalone, kondensatory i inne przewodniki elektryczne, które mogą być powtórnie wykorzystane, użytkownik zobowiązany jest do oddania jej do punktu zbiórki elektroodpadów lub do zwrócenia sprzedawcy w celach recyklingowych. Pamiętajmy zatem, aby dbać o nasze środowisko.

Doskonałe oddawanie barw oświetlanego otoczenia

 

Współczynnik CRI [Ra] (ang. Colour Rendering Index) to inaczej wskaźnik oddawania barw, który charakteryzuje źródło światła. Zapisuje się go w postaci liczby z zakresu 0-100 i dzięki niemu można właściwie określić naturalne barwy oświetlanych przedmiotów. Przyjmuje się że 0 to światło monochromatyczne, proste o jednej tylko barwie, zaś 100 to światło dzienne, słoneczne. Przekładając to na charakterystykę sztucznego źródła światła, im współczynnik CRI [Ra] jest większy, tym barwy oświetlanego otoczenia są lepiej oddawane i wyglądają naturalniej. Optymalny współczynnik CRI w warunkach domowych to zakres [Ra] 70-90. Oprawy FLYING LEDS charakteryzują się współczynnikiem CRI [Ra] = 80/90, a to oznacza, że barwy oświetlanego otoczenia - elementy wnętrz, przedmioty wyglądają bardzo żywo, naturalnie oraz atrakcyjnie zupełnie jakby oświetlane były pełnym światłem słonecznym. Jest to bardzo ważne, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy dzień jest krótki i jesteśmy zmuszeni do dłuższego korzystania ze sztucznych źródeł światła w pomieszczeniach. A to z kolei ma ogromny wpływ na nastrój, samopoczucie oraz odbiór bodźców u osób w nich przebywających. Wzrok to w końcu jeden z najważniejszych zmysłów oraz narządów, którymi człowiek posługuje się na co dzień, tak więc naturalne oświetlenie i postrzeganie barw ma ogromne znaczenie.


Światło LED nie wabi owadów

Na emitowane światło owady mogą różnie reagować. Niektóre z nich ono odstrasza, a inne są do niego przyciągane, nawet ze znacznych odległości. Naturalne światło, którego źródłem jest np. świeca bądź ognisko wabi ćmy lub muchy. Wabi je również sztuczne światło emitowane przez żarówki żarowe, halogenowe, gazowe świetlówki/jarzeniówki. Różne gatunki muchówek można w ciągu dnia zaobserwować przy oknach, gdzie przyciąga je światło słoneczne. Sztuczne oświetlenie dość skutecznie ku naszemu utrapieniu wabi insekty. O tym, w głównej mierze decydują: jaskrawość światła, widmo barwy, długość fali i emitowane ciepło. Większość insektów latających reaguje na światło o długości fal od 350 nm (bliskie ultrafioletu) do 650 nm (światło widzialne dzienne). Takie zjawisko wykorzystuje się w tzw. lampach owadobójczych, które wydzielają dużo UV, a także w lampach ogrodowych, świecących bardzo ciepłym światłem pomarańczowym, którego owady nie widzą lub widzą bardzo słabo. Żarówki żarowe lub halogenowe emitują spektrum świetlne w zakresie od widzialnego dziennego do środkowego przedziału UV, ale nocą gdy jest to główna iluminacja, najsilniej wabi ona latające insekty dzięki niebiesko-zielonemu składnikowi światła. Świetlówki/jarzeniówki natomiast nasycają otoczenie bardzo jasnym, jaskrawym światłem z tonacją błękitną emitując przy tym ultrafiolet. Owady bardzo wyraźnie reagują na ten typ oświetlenia, które powoduje ich wzmożoną aktywność. Jeśli zaś chodzi o światło LED emitowane przez najnowocześniejsze i najlepszej jakości diody elektroluminescencyjne, to aktualne badania i obserwacje świadczą o tym, iż nie jest ono atrakcyjne dla owadów. Widmo oraz długość fal tego światła - poniżej 350 nm nie odpowiada ich życiowo-nawigacyjnym potrzebom. Nowoczesne źródła światła LED nie emitują promieni UV, oraz nie wydzielają wyraźnego ciepła przyciągającego insekty, zwłaszcza latające. Nie jest to jednak zjawisko w całości wyjaśnione, a prace badawcze nad wpływem światła sztucznego w tym LED na owady cały czas trwają. Jeśli natomiast zdarzy się, że jakaś zabłąkana muszka zbliży się do naszej lampy, jej specjalna szczelna obudowa, nie pozwoli wniknąć muszce do środka i pozostać tam do chwili czyszczenia. A takie zjawisko jest dość częste i uciążliwe w przypadku tradycyjnych domowych opraw oświetleniowych.

Nowoczesny design, trwały materiał, estetyka

Oprawy cechuje oryginalny design przypominający do złudzenia "latające spodki UFO". Okrągłe, lekkie, niewielkiej grubości i zróżnicowanej średnicy rozświetlone ledowe talerze sprawiają wrażenie tajemniczego obiektu delikatnie unoszącego się w przestrzeni. Matowo białe korpusy lamp do budowy których wykorzystano zestawienie najwyższej jakości i trwałości polimerowego tworzywa PMMA, ABS i lekkiej stali SPCC/aluminium dodatkowo podkreślają ich estetyczny i minimalistyczny styl, zapewniając bezpieczną eksploatację oraz najbardziej efektywne wykorzystanie w przewodzeniu i emisji światła. Materiały te oraz specjalnie opracowana technologia pozwalają uzyskać doskonałą, jednolitą iluminację pomieszczeń o dużych przestrzeniach. Takie oświetlenie pasuje zarówno do nowoczesnych powierzchni mieszkaniowych jak i obiektów użytkowych jak restauracje, puby, hotele, szpitale, przychodnie, sklepy, galerie handlowe oraz biura. Minimalistyczny design lamp skierowany jest do użytkowników lubiących proste i subtelne formy. Dodatkowo lampy serii Nano Slim Line są dostępne w wersji gładkiej (czystej) lub ze wzorem grawerowanym laserowo na ich powierzchni. W praktyce umożliwia to zaprojektowanie i wykonanie na powierzchni oprawy dowolnego wzoru/grafiki/logotypu i dostosowanie jej do naszych upodobań wizualnych. Podświetlony w ten sposób dekor, nada lampie, a co za tym idzie całemu wnętrzu niesamowity, niepowtarzalny charakter.


Dwufunkcyjne zastosowanie, błyskawiczny montaż

 

Jeśli nie mamy pewności jaki charakter oświetlenia będzie najlepszy do pomieszczenia, czy ma ono mieć postać plafonu/kinkietu czy też lampy wiszącej, FLYING LEDS w serii Smart Line przychodzą z idealnym rozwiązaniem. Dzięki zastosowaniu podwójnego złącza oraz właściwego zestawu montażowego, możemy dowolnie skracać i wydłużać przewód, decydując tym samym o charakterze oprawy. Natomiast sama instalacja naszych FLYING LEDS serii Smart Line jest innowacyjna i niesamowicie prosta. Podczas montażu plafonu, używamy krótszej części przewodu i tylko jednego złącza. Plafony wykorzystują inteligentny system zaklikiwalnego gniazda sufitowego tzw. adaptera. Aby wymienić oprawę lub podłączyć inny model plafonu wystarczy kilka prostych ruchów aby zamontować lampę w adapterze lub ją odłączyć. Podczas instalacji lampy wiszącej używamy dłuższej wersji przewodu, drugiego - "podsufitowego" złącza, oraz regulowanych linek z haczykami przeznaczonych do podtrzymania zwisającej oprawy w max długości 1,3 m. Takie oto proste i intuicyjne rozwiązania pozwolą użytkownikowi na dużą dowolność podczas wyboru zastosowania. Zmianę charakteru oprawy można dokonać dowolną ilość razy bez ingerencji w jej fabryczną konstrukcję. Wszystko zależy tylko od pomysłu, inwencji i aranżacji oświetlanego pomieszczenia. Opcję "zwisu" lamp szczególnie polecamy do oświetlenia pomieszczeń domowych takie jak kuchnie, jadalnie oraz salony dzienne. Natomiast plafoniery znajdą doskonałe zastosowanie w sypialniach i korytarzach. W przestrzeniach komercyjnych zaś, ich charakter zależeć będzie tylko i wyłącznie od projektu, przeznaczenia oraz kreacji oświetlanego pomieszczenia. Uniwersalny zestaw instalacyjny znajduje się w komplecie w każdej oprawie led serii Smart Line. Rozwiązanie tzw. 2 w 1 po raz kolejny cechuje uniwersalność opraw FLYING LEDS.

Oprawy serii Nano Slim Line również są bardzo łatwe w instalacji, która nie powinna zająć więcej niż kilkanaście minut. Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, iż w w przypadku okrągłej oprawy wiszącej, sprytnie pominięty został przewód prądowy, który zintegrowany jest z linkami podtrzymującymi oprawę. Najprościej mówiąc "+" i "-" znajdują się w dwóch z trzech cieniutkich, regulowanych linek.


Certyfikacja

Nasze oprawy LED posiadają odpowiednie certyfikacje potwierdzające zgodność z aktualnymi europejskimi standardami elektryczno-oświetleniowymi (dyrektywy EMC, LVD, RoHS, ECODESIGN). Dzięki temu gwarantują pewne, długie, oszczędne i bezpieczne użytkowanie. Najwyższa jakość i konstrukcja podzespołów oraz nowoczesna technologia produkcji jest ich niewątpliwym atutem.

© FLYING LEDS 2013-2018